Jak kiedyś powiedział Claude Monet: „Wszyscy patrzymy na te same rzeczy, ale widzimy różne rzeczy”. To zdanie idealnie odnosi się do sztuki. Każdy z nas podziwiając obraz, może zwrócić uwagę na inny detal, zobaczyć inne przesłanie i właśnie to jest takie piękne w sztuce. Każdy może się z nią utożsamić w swój własny sposób.
Każdy ma inną opinię na temat tego, czym ona jest. Większość z nas ogranicza się do rozróżniania dwóch typów sztuki — dobrej i złej, sztuki, która im się podoba lub nie. Nasze postrzeganie sztuki kształtowane jest przez nasze własne perspektywy i doświadczenia już od dzieciństwa.
Kiedy jesteś w muzeum, czujesz coś, gdy patrzysz na obraz na ścianie: dobre samopoczucie, niepokój, złość lub masz ochotę się śmiać, ale nie wiesz, jak opisać to, co widzisz i doświadczasz. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak napisać opis obrazu.
Oto jak analizować obraz
Proces analizy możemy podzielić na trzy etapy: opis, analiza i interpretacja.
Opis
Zacznij od przedstawienia obrazu. Prezentacja musi zawierać tytuł, imię i nazwisko fotografa lub artysty, informacje o tym, kiedy obraz został utworzony oraz gdzie obraz był wyświetlany lub publikowany.
W pierwszej fazie powinieneś opisać tylko różne elementy, z których składa się temat, tj. Kształty i kolory. Może to być trudne ćwiczenie, ponieważ często intuicyjnie interpretujemy to, co widzimy. Dobrym ćwiczeniem jest opisywanie obrazu należącego do zupełnie innej kultury niż ta, do której należysz.
Analiza
Termin konotacja jest używany, gdy znak lub kombinacja znaków wywołuje określone skojarzenia u większości osób należących do określonej grupy społecznej, lub kultury. Obraz jest w zasadzie otwartym tekstem medialnym, który można interpretować na różne sposoby. Sposób, w jaki interpretujemy obraz, charakteryzuje się kulturą, której jesteśmy częścią.
Wiadomość przekazywana przez autora dzieła pojawia się w interakcji między obrazem a widzem. Obrazy redakcyjne lub obrazy używane w reklamie są umieszczane w kontekście, który ogranicza możliwości interpretacji. Tutaj nadawca ma życzenie, aby obraz był zrozumiany w określony sposób.
Motyw składa się z pojedynczych elementów, które są razem skomponowane w określony sposób. Środki wizualne, takie jak kolory, kontrasty i symbole, kontrolują również sposób, w jaki postrzegamy obraz. Następnym krokiem w analizie obrazu jest więc opisanie, w jaki sposób składa się obraz, jakie inne środki wizualne zostały użyte i w jaki sposób kontroluje ono nasze doświadczenia z tego, co widzimy.
Interpretacja
Każdy obraz jest interpretacją rzeczywistości. Kiedy analizujemy obraz, „odszyfrowujemy” wiadomość na obrazie. Obraz ma zwykle przesłanie. Nadawca może poinformować nas o czymś, wpłynąć na nas w określonym kierunku lub przekazać nam pewne doświadczenie. Kiedy interpretujemy obraz, staramy się sformułować przesłanie, które naszym zdaniem obraz niesie.
Obraz mówi dużo o czasie i społeczeństwie, w którym został stworzony, a jednocześnie obraz może uzyskać nową treść po umieszczeniu go w nowym kontekście. Są to również kwestie, o których powinieneś wspomnieć podczas interpretacji obrazu.