Gra na giełdzie - praca marzeń?

Czy kiedykolwiek pragnąłeś wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca na Ziemi? Czy chciałbyś stać się człowiekiem niezależnym finansowo? Czy zastanawiałeś się nad pracą związaną z inwestowaniem swojego kapitału? Jeżeli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś tak, prawdopodobne jest, iż gra na giełdzie to zajęcie odpowiednie dla Ciebie. Podstawowym pytaniem jakie sobie można postawić w tym wypadku jest: jak zacząć grać na giełdzie?

Poznaj podstawowe pojęcia
Początki w każdej branży bywają trudne, dlatego warto zapoznać się z podstawami związanymi z giełdą. Duża ilość informacji w internecie może przyprawić początkującego o zawrót głowy. Ważne jest, aby nasza nauka była zrównoważona oraz aby „dozować” wiedzę. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest zapoznać się z podstawowymi pojęciami jak na przykład czym jest dźwignia finansowa, spread czy pips. Wybierając dom maklerski (o tym dalej) mamy zazwyczaj w ofercie podstawowe kursy oferowane całkowicie za darmo. Po przejściu takich kursów mamy pewien pogląd czym jest właściwie giełda, czy to zajęcie nam odpowiada oraz czy chcemy rozwijać się dalej w tym zawodzie.

Wybór domu maklerskiego
Pierwszym i jednym z najważniejszych decyzji jest wybór domu maklerskiego, w którym założymy nasz rachunek. Czym jest właściwie taki rachunek? Otóż nie różni się on zbyt od zwykłego konta bankowego po za tym, że oprócz walut możemy posiadać na nim inne walory, na przykład akcje czy obligacje. W Polsce jest duży wybór domów maklerskich, które oferują rachunki specjalnie dopasowane do potrzeb klienta. Warto również sprawdzić czy dom maklerski, który mamy zamiar wybrać jest w rejestrze KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). Dodatkowo, aby dopasować odpowiedni rachunek na nasze potrzeby powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
-Jakimi kwotami zamierzam obracać na giełdzie?
-Jakie instrumenty rynkowe mnie interesują? (akcje, obligacje, a może waluty?)
-Jak dużo czasu zamierzam przeznaczyć na tą pracę?

Po odpowiedzeniu sobie na powyższe pytania powinniśmy zwrócić uwagę na pewne aspekty domu maklerskiego. Najważniejsze to opłaty oraz prowizje jakie będziemy ponosić podczas obrotu instrumentami. Wiadomo – im niższe tym lepiej, jednak zbyt niskie opłaty powinny dać nam do myślenia.
Platforma do zawierania transakcji
Obecnie każdy, większy dom maklerski posiada własne platformy. Należy zapoznać się z ofertami i dopasować platformę do naszych oczekiwań.

Dom maklerski – i co dalej ?
Podczas zakładania naszego rachunku mamy do wyboru rachunek demonstracyjny. Rachunek ten charakteryzuje się tym, że obracamy na nim wirtualnymi pieniędzmi. Dzięki temu mamy szanse nauczyć się podstaw oraz sprawdzić czy takie zajęcie nam odpowiada. Nie musimy martwić się w momencie gdy nasze konto zostanie wyzerowane, gdyż możemy na nowo poprosić o wirtualne pieniądze.

Strategia
W momencie podejmowania decyzji o kupnie czy sprzedaży powinniśmy mieć odpowiednią strategię, która pomoże nam w tym. Analiza fundamentalna, analiza techniczna czy dane makroekonomiczne – to wszystko składa się na to czy cena pójdzie w górę czy w dół.

Po zapoznaniu się z podstawami zdecydujesz czy giełda jest zajęciem odpowiednim dla Ciebie, czy jednak powinieneś szukać innej pracy, która sprosta Twoim oczekiwaniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here