Większość kobiet prędzej czy później, czuję w głębi serca potrzebę posiadania dziecka.
Niektórzy nazywają to tykaniem zegara biologicznego, inni zaś całkiem naturalnym etapem w życiu człowieka, do którego się dojrzewa.
Kobieta marząca o dziecku i świadomie planująca ciąże, często zadaje sobie pytanie, jakie badania przed ciążą wykonać, aby ze spokojem starać się o maluszka?
Istnieje wiele chorób, które dla kobiety nie są groźne, natomiast dla rozwijającego się w jej ciele płodu, potrafią być bardzo groźne w skutkach.
Dlatego warto upewnić się przed zajściem w ciążę czy danych chorób nie posiadamy i ewentualnie wyleczyć je, aby w spokoju cieszyć się ciążą i szczęśliwym rozwiązaniem.
Kobiety planujące ciążę, powinny wybrać się do swojego lekarza ginekologa na wizytę.
On najlepiej doradzi w oparciu o historię pacjentki, jakie badania powinna ona wykonać.
Poza tym lekarz wykona standardowe badanie ginekologiczne, pobierze cytologie, oraz wykona badanie ultrasonograficzne narządów rodnych, aby wykluczyć wszelkie możliwe nieprawidłowości które mogą mieć wpływ na zajście w ciążę oraz jej donoszenie.
Poza wizytą u lekarza ginekologa, wybierzmy się również do lekarza pierwszego kontaktu, który w oparciu o wywiad i badania podstawowe będzie w stanie określić w jakim stanie jest organizm kobiety.
Oceni pracę serca, kondycję płuc wykona pomiar ciśnienia tętniczego krwi, którego prawidłowe wartości również są bardzo istotna kwestią wpływającą na przebieg ciąży.
Nadciśnienie tętnicze dokucza sporej ilości ciężarnych, warto sprawdzić czy już przed zajściem w ciążę nie mamy z nim problemu.
Zdecydowana ilość lekarzy zaleca przed zajściem w ciąże, wykonać morfologię krwi, pomoże ona wykluczyć m.in niedokrwistość, która może stwarzać problemy z poczęciem, oraz w czasie ciąży.
Kolejnym ważnym badaniem, które należy wykonać przed zajściem w ciążę jest określenie poziomu stężenia kreatyniny, mocznika oraz wykonanie badania ogólnego moczu, oraz posiew moczu.
Dzięki nim dowiemy się w jakiej kondycji są nasze nerki, oraz układ moczowy.
W czasie ciąży ważne jest, aby nie dokuczały nam ze strony układu moczowego żadne nieprawidłowości.
Zbadajmy również poziom cukru we krwi, częstym problemem dotykającym ciężarne jest cukrzyca ciążowa, dlatego bardzo istotne jest kontrolowanie poziomu cukru zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie.
Jeśli nie wiemy jaką grupę krwi oraz czynnik RH posiadamy, również wykonajmy to badanie, jest ono bardzo istotne dla całego przebiegu ciąży.
Poza tymi podstawowymi badaniami, rozszerzmy diagnostykę o badanie w kierunku chorób zakaźnych.
Szczególnie groźne dla rozwijającego się płodu, oraz wpływające na przebieg porodu są choroby takie jak różyczka, toksoplazmoza, WZW typu B, WZW typu C, cytomegalia oraz HIV.
Część z tych zakażeń, można skutecznie leczyć przed zajściem w ciążę, dlatego zadbajmy koniecznie o wykonanie tych badań zanim będzie zbyt późno na działanie.
Spora ilość lekarzy zaleca przed poczęciem, wykonanie badań hormonalnych tarczycy, zaburzenia w ich wartościach mogą prowadzić do problemów z zajściem w ciążę a nawet poronień.
Kobieta starająca się o ciążę poza badaniami laboratoryjnymi, powinna zwrócić szczególną uwagę na styl życia który prowadzi, oraz dietę, która powinna być zdrowa bogata w warzywa i owoce, aby dostarczyć organizmowi niezbędnego do prawidłowego rozwoju płodu kwasu foliowego.
W momencie gdy wszystkie badania są prawidłowe, a styl życia który prowadzimy jest zdrowy, możemy zacząć starania o najważniejszą istotę w naszym życiu jaką jest dziecko.