Jak zrobić masło klarowane?

Masło klarowane znane jest u nas również pod inną nazwą – jako Ghee (Ghi). Jest to cenione w kuchni indyjskiej (i nie tylko!) masło o wielu właściwościach zdrowotnych. Uzyskuje się je z indyjskiego masła makhan, które wyrabiane jest z bawolego mleka. Masło makhan można dostać w sklepach internetowych oraz w specjalistycznych sklepach z produktami wykorzystywanymi w kuchni indyjskiej, jednak można wytworzyć je również z mleka krowiego, które jest łatwo dostępne na polskim rynku. Jak zrobić masło klarowane w domu?
Masło klarowane ma wiele zalet – jego charakterystyczny smak jest bardzo subtelny i lekko orzechowy. Jego wspaniały aromat doskonale podkreśla smak przyrządzanych potraw. Oprócz tego warto pamiętać, że masło klarowane nie przypala się! Posiada również bardzo długi okres zdatności do spożycia w przypadku odpowiedniego przechowywania. Najczęściej jednak zużywa się je bardzo szybko ze względu na jego wspaniały smak.
Można wykorzystywać je podczas gotowania na wiele różnorodnych sposobów. Nadaje się do smażenia praktycznie wszystkiego, od naleśników do grzybów. Można wykorzystywać je również do pieczenia pysznych ciast i gotowania. Wspaniale się sprawdza również podczas przygotowania sosów na bazie masła.
Do klarowania masła należy się odpowiednio przygotować. Samo klarowanie można zdefiniować jako proces, podczas którego masło oczyszczone zostaje z białka i innych substancji. Dzięki temu otrzymujemy czysty tłuszcz, który można wykorzystać w kuchni.
Masło, które chcemy wykorzystać do klarowania, musi być doskonałej jakości. Najlepiej, by miało minimum osiemdziesiąt dwa procent tłuszczu. W mieszankach i tanich masłach znajduje się wiele wody i środków chemicznych, a nawet często dodawane są do nich oleje roślinne. Kupując masło potrzebne do klarowania najlepiej wybrać takie, które jest ciut droższe od pozostałych dostępnych na rynku – dzięki temu otrzymamy produkt lepszej jakości.
Warto też zaopatrzyć się w odpowiedni rondelek – ten wykorzystywany do klarowania masła powinien mieć odrobinę grubsze dno. Samo masło należy klarować na małym ogniu, by zawarte w nim białka nie przypaliły się w trakcie procesu.
Z 200-gramowej kostki masła można uzyskać około 180 mililitrów masła klarowanego. Ponieważ masło klarowane można przechowywać bardzo długo, warto przygotować je z kilku kostek masła, by zaopatrzyć się na dłuższy czas.
Kostkę masła należy włożyć do rondelka i podgrzewać aż do momentu roztopienia, pamiętając o tym, by wykorzystywać do tego mały ogień. Długość tego procesu różni się w zależności od ilości masła – jedna kostka może zająć kwadrans, ale w przypadku większej ilości proces może rozciągnąć się do dwóch godzin. Podczas podgrzewania na maśle wytworzy się pianka z białek – pod nią znajduje się płynna warstwa tłuszczu. Pod tą warstwą znajdziemy kolejną – składającą się z białek i wody. Całość podgrzewamy jeszcze przez moment i następnie wyłączamy ogień, by zgarnąć łyżeczką białkową pianę i odłożyć do osobnej miseczki, aż powierzchnia tłuszczu będzie czysta. Następnie przelewamy płynny tłuszcz do miseczki bardzo ostrożnie, by nie dostało się do niego to białko, które wcześniej osiadło na spodzie rondelka. Klarowane masło można używać od razu lub włożyć do lodówki, gdzie stężeje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here