Właściciele mieszkań w bloku bardzo często zastanawiają się, jak urządzić balkon. Oczywiście pomysł na aranżację zależy najczęściej od tego, jak duża jest dostępna nam przestrzeń. Mimo tego nawet bardzo mały balkon może stać się miejscem, które zapraszać będzie do relaksu. Często nie potrzeba dużych nakładów finansowych, by zadbać o estetykę miejsca odpoczynku. Wystarczy tylko odrobina kreatywności, a balkon może stać się obiektem zazdrości sąsiadów.
Aranżację warto rozpocząć od wyboru odpowiednich mebli balkonowych. Powinny one zostać dopasowane do przestrzeni, którą dysponujemy, by nie zabierać niepotrzebnie miejsca. Oczywiście obszerne stoły i duże meble należy wybierać jedynie w przypadku, gdy starczy nam na nie miejsca na dużego rozmiaru balkonie. Jeśli jednak musimy zadowolić się mniejszą przestrzenią, bardzo wygodnym rozwiązaniem jest wykorzystanie mebli, które można składać. Dzięki temu będą one wielofunkcyjne i nie zagracą balkonu. Również dodatki powinny być dopasowane do rozmiaru naszego balkonu. Stojące donice można z powodzeniem zastąpić takimi, które można zwiesić, korzystając z metalowych prętów. Mają one funkcję dekoracyjną, a równocześnie nie zabierają niepotrzebnie miejsca, które można zagospodarować w inny sposób.
Warto również dopasować styl balkonu do estetyki, jaka panuje w mieszkaniu, by zachować spójność całości. W przypadku wnętrza utrzymanego w rustykalnej konwencji odpowiednim wyborem będą meble i akcesoria, które nawiązywać będą do stylistyki retro. Znakomicie komponować się będą drewniane meble. W przypadku bardziej nowoczesnego wystroju można postawić na szkło i metal, dzięki czemu balkon stanie się swoistym przedłużeniem pomieszczenia, a nie osobną całością.
Balkon również może pełnić funkcję prywatnego małego ogrodu w miejskiej dżungli. W przypadku doboru roślin należy wziąć pod uwagę usytuowanie balkonu i jego nasłonecznienie, by móc cieszyć się widokiem zdrowej i kwitnącą roślinności. Jeśli balkon wysunięty jest na południe i łapie dużo słonecznych promieni, interesującym rozwiązaniem jest wykorzystanie bambusowych mat na barierkach. Oprócz tego, że będą chronić przed ostrym słońcem, to jeszcze wprowadzają naturalny walor estetyczny. Balkon można również urozmaicić aranżacją ściany – przykładowo pokryć ją kamieniem, by całość prezentowała się jeszcze bardziej jak przydomowy ogródek. Jeśli ściana jest zniszczona, to łatwo zakryć ją pnączem, które, wspinając się po ścianie budynku, zakryje nieestetyczne ubytki.
Balkon w bloku, który położony jest blisko ruchliwej ulicy, można częściowo zabudować. Pomoże to odseparować domowników od ulicznego zgiełku, kurzu i smogu. Zdarza się również, że balkon w małym bloku narażony jest na wiatry i deszcze. Odpowiednim wyborem w takich przypadkach będzie zabudowanie balkonu szkłem, co równocześnie stworzy odpowiednie warunki do hodowli wielu rodzajów roślin, nawet zimą i w przypadku niesprzyjającej pogody. Warto wtedy wykorzystać w aranżacji rolety, które pozwolą decydować, czy w danym momencie życzymy sobie, by balkon był bardziej zacieniony, czy wpuszczał promienie słoneczne do mieszkania. Pozwoli to również na kontrolę prywatności.