Sprawdź temperaturę wody, zanim włożysz dziecko do wanny

Napiszę co nieco o opiece nad małym dzieckiem.

Niemowlak wymaga ciągłej opieki. Pierwszą kwestią jest przebieranie. W obecnych czasach mamy tą dogodność że są jednorazowe pampersy, które po przebieraniu malucha po prostu wyrzuca się do kosza. Aby oczyścić pupę malucha potrzebne są chusteczki nawilżane – bardzo wygodne w użyciu, lub woda w misce wraz z gazą bądź płatkami kosmetycznymi. Te drugie choć z pewnością bardziej przyjazne dla skóry dziecka są na pewno mniej wygodne. Gdy przyjdzie Ci przebrać malucha najlepiej robić to w wyznaczonym miejscu – np. na przewijaku lub na pieluszce – nawet gdy cokolwiek się ubrudzi będziesz mogła łatwo to wyprać. Istotnym elementem przy przebieraniu jest dobranie odpowiedniego kremu do pielęgnacji. Jeśli Twoje dziecko się odparzy – co zdarza się każdemu niemowlakowi, warto sięgnąć po najlepsze kremy łagodzące i skutecznie regenerujące skórę. Podrażniona skóra jest trudna do wygojenia ze względu na ciągłe zakrywanie pupy pampersem. Gdy pupa jest choćby lekko czerwona, warto dać odpocząć od pampersa i pozwolić na jej przewietrzenie. Każdy bobas uwielbia leżeć z gołym tyłkiem.

Jeśli już opanowałaś przebieranie dziecka, kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji jest jego kąpiel. Należy dobrać delikatne kosmetyki, specjalnie produkowane dla dzieci. Zazwyczaj dzieci lubią kąpiel – zwłaszcza jeśli mama przygotuje jakieś atrakcje – gumowe kaczuszki, statki itp. Wiadomo, że dla młodszego dziecka, które jeszcze nie siedzi zabawą może być samo chlapanie wodą. Przed włożeniem dziecka do wanny zawsze trzeba się upewnić czy woda jest dobra. To jaka temperatura wody jest odpowiednia dla naszego dziecka jest sprawą indywidualną. Jeśli nie jesteś pewna czy woda jest ok możesz posłużyć się specjalnym termometrem, na którym widnieje zakres temperatury przyjazny dzieciom.

Dziecko nieodłącznie wiąże się z karmieniem. Nie ważne czy karmisz piersią czy mlekiem modyfikowanym – dziecko musi mieć dostarczane porcje mleka, na początku nawet co dwie godziny. Po około 4-5 miesiącach zaczyna się rozszerzanie diety. Zwykle jako pierwszy posiłek inny niż mleko podaje się jabłuszko lub marchewkę w formie papki. Po kolei wprowadza się nowe produkty, oczywiście z zachowaniem kilkudniowych odstępów na wypadek gdyby dziecko dostało alergii na któryś z produktów. Po 2-3 miesiącach gdy dziecko je już kilka rodzajów warzyw i owoców zwykle lekarze zalecają wprowadzenie jajka i mięsa. Najlepiej jeśli jajka są od wiejskich kurek a mięso nie ze sklepu ale ze sprawdzonego źródła – od lokalnego rolnika. Najlepsze jest mięso z królika i z indyka. Zawsze należy pamiętać o odpowiednim rozdrobnieniu posiłku – malec, który nie ma zębów nie poradzi sobie z pogryzieniem kawałków mięsa. Warto zaopatrzyć się w blender, który znacznie ułatwia życie mamom.

Opieka nad niemowlakiem to nieprzespane noce, ciągłe borykanie się z kupami i pampersami, wyparzanie butelek i smoczków. Może wygląda strasznie na pierwszy rzut oka, ale w dużej mierze jest to kwestia sprawnej organizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here