Sadzenie i uprawa malin w ogrodzie

Maliny to nie tylko pyszne i aromatyczne owoce, ale też bardzo zdrowe, ponieważ są bogate w witaminy (m.in. B1, B2, B6, C, E) oraz substancje mineralne (magnez, wapń, potas i żelazo). Tak więc warto mieć te owoce w swoim ogrodzie, ale wiele osób pewnie zapyta: jak sadzić maliny?
Maliny dobrze jest sadzić na żyznych, lekko kwaśnych i próchniczych glebach. Najkorzystniejszy odczyn pH oscyluje pomiędzy 5,5 a 6,5. Jeśli posadzimy je w piaszczystej, ciężkiej lub zalewowej ziemi, to nie spodziewajmy się owocnych zbiorów. Maliny są owocami wymagającymi dużej ilości słońca. Tak więc najbardziej pod ich uprawę nadają się stoki południowo -wschodnie. Sadząc maliny należy również pamiętać, aby w miarę możliwości ich krzewy były osłonięte od wiatru, gdyż utrudnia on zawiązywanie owoców i może doprowadzić do przemarzania pędów.
Najlepszy okres do sadzenia malin zależny jest od sposobu, w jakim je posadzimy. Można je posadzić w jutowych workach wypełnionych torfem i wtedy najbardziej odpowiednim czasem będzie późna jesień lub wczesna wiosna. Drugim sposobem jest sadzenie w doniczkach i wtedy możemy to robić o każdej porze roku. Jednak niezależnie, który sposób wybierzemy, to i tak najkorzystniejszym okresem do sadzenia będzie jesień, z uwagi na dobre warunki wilgotnościowe.
Istotnym elementem uprawy malin jest wybór materiału do sadzenia. Najlepiej, aby pochodził ze sprawdzonej szkółki, ponieważ wtedy mamy większą pewność, że sadzonki są wolne od chorób i mają odpowiednio rozwinięty system korzeniowy. Maliny sadzimy w osiadłą glebę i dokładnie obciskamy ziemię wokół nich. Odległość między sadzonkami powinna wynosić około 2 m x 0,5 m.
Jeśli chodzi o pielęgnację malin w ogrodzie, to zwróćmy uwagę na to, że sposób i termin cięcia oraz prowadzenia krzewów zależny jest od typu owocowania. Maliny, które owocują na pędach jednorocznych wydają owoce latem, a także jesienią. Zazwyczaj uprawia się je w taki sposób, że krzewy rosną sobie swobodnie, czyli w trybie zagonowym. Późną jesienią lub wczesną wiosną wycina się tuż przy ziemi wszystkie pędy. Natomiast te maliny, które owocują na pędach dwuletnich dojrzewają od lipca do sierpnia, czyli latem. Pośród tego rodzaju krzewów najlepiej poprowadzić podpory lub szpaler, ponieważ rosnąc, tworzą długie i silne pędy. Jesienią wycinamy tylko te pędy, które już nie owocują.
Zanim posadzimy maliny, warto pomyśleć o odpowiednim nawożeniu gleby. Najlepszy będzie do tego nawóz zielony lub obornik. Jeśli weźmiemy pod uwagę nawożenie mineralne, to konieczne jest aby najpierw wykonać analizę gleby, aby wybrać nawóz bogaty w odpowiednie składniki mineralne. Ziemię, w której posadzimy maliny należy również odchwaścić, można to zrobić mechanicznie albo chemicznie. Najważniejsze jest, aby pozbyć się chwastów trwałych.
Ze względu na to, że maliny posiadają płytki system korzeniowy, powinny być regularnie podlewane, zwłaszcza w okresie zawiązywania owoców lub suszy. Uprawa malin bez podlewania jest praktycznie niemożliwa, chyba że na wilgotnych glebach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here