informacje na temat raka
fot. Pexels.com

Każdy z nas boi się usłyszeć diagnozę o chorobie nowotworowej. Drżymy na myśl, czy zmiana w naszym organizmie ma charakter łagodny, czy złośliwy. Czym jest rak i jakie są rokowania?

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/rak-co-musisz-o-nim-wiedziec/

Rak – choroba nowotworowa 

Rak to kolokwialne określenie na chorobę nowotworową. Dotyczy schorzenia, w którym powstają nowe zmiany komórkowe, które mają tendencję do niekontrolowanego rozmnażania się i nie umierają podczas naturalnego cyklu życia. Nowotwory mogą powstawać w różnych częściach ciała. Najczęściej występującym rakiem jest ten obejmujący piersi, płuca lub prostatę. Wyróżnia się również między innymi nowotwory skóry, krwi, tarczycy, wątroby, trzustki, nerek, żołądka, jelit, macicy czy pęcherza. Jeśli komórki rakowe przenoszą się na inne narządy, mówi się o przerzutach, dlatego człowiek może cierpieć jednocześnie na więcej niż jeden typ nowotworu. 

Nowotwór – grupa ryzyka 

Czynnikami, które zwiększają możliwość wystąpienia raka, są między innymi palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, zła dieta, nadmierne wystawianie się na promieniowanie UV oraz otyłość. Osoby po 50 roku życia są bardziej narażone na wystąpienie choroby nowotworowej. Podobnie jak ludzie, nad którymi wisi ryzyko wystąpienia raka na tle genetycznym. Kod genów dyktuje komórkom, jak mają się one dzielić i kiedy umierać – jeśli ten jest uszkodzony, może dawać komórkom błędne informacje powodujące produkcję uszkodzonych egzemplarzy. 

Metody leczenia nowotworów 

Dobór właściwego leczenia jest uzależniony od rodzaju raka, jego stadium, wieku osoby chorej i jej stanu zdrowia. Nowotwory leczy się przede wszystkim za pomocą chemioterapii. W grę wchodzą również terapia hormonalna, immunoterapia, radioterapia, przeszczep komórek macierzystych, zabieg operacyjny lub terapia celowana. Lekarze często łączą ze sobą określone metody leczenia nowotworów, ale większej skuteczności pozbycia się niechcianego nieprzyjaciel. 

Zobacz także: http://englishmyway.pl/bialaczka-objawy-oraz-leczenie-raka-krwi-i-szpiku-kostnego/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here