depresja

Depresja jest przewlekłym schorzeniem, które cechuje się pogorszeniem nastroju, a patio oraz problemami ze snem. Jest czymś więcej niż tylko chwilowe smutek. Jest to poważne zaburzenie, które może utrudnić codzienne funkcjonowanie, a nawet prowadzi do prób samobójczych. Konieczne jest więc leczenie depresji. W takim celu pomocna jest psychoterapia oraz farmakoterapia. Jakie są przyczyny i rodzaje depresji? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/depresja-skad-sie-bierze-jak-mozna-jej-zapobiec/ 

Jakie są przyczyny depresji? 

Istnieje wiele przyczyn, które powodują depresję. Zwiększone ryzyko wystąpienia tej choroby może wiązać się z obecnością charakterystycznych zaburzeń biochemicznych w mózgu. Z drugiej strony depresja związana jest też z tym, co dzieje się w naszym życiu i otoczeniu. 

Istnieją dowody na to, że może być ona rodzinne, jednak nie ma jednego genu, który powoduje depresję. Historia depresji w rodzinie może zwiększyć ryzyko, jednak może to wynikać trudności rodziny w radzeniu sobie z takim zaburzeniem, jednak z pewnością nie oznacza to, że depresja jest nieunikniona.

Jakie są rodzaje depresji? 

Istnieje wiele postaci depresji, które różnią się przebiegiem oraz czynnikami wywołującymi. Spośród tych postaci możemy wyróżnić: 

Depresję maniakalną – chorobę afektywną dwubiegunową 

Około 1% populacji doświadcza choroby dwubiegunowej. Jej rozpoznanie oznacza, że naprzemiennie występują zarówno dobry, jak i zły nastrój oraz zmiany w myśleniu, emocjach oraz zdrowiu fizycznym. Wahania nastroju zwykle są bardziej ekstremalne, niż codzienne wzloty i upadki. Taki problem czasami również określany jest jako depresja maniakalna. Większość osób z taką chorobą posiada swój pierwszy epizod depresji w późnym wieku nastoletnim lub zaraz po ukończeniu 20 roku życia. Bez leczenia tego rodzaju depresji epizody depresyjno maniakalne powtarzają się.

Depresja poporodowa 

Około 10 do 15% kobiet doświadcza po ciąży poporodowej depresji pierwszym roku po urodzeniu dziecka. Kobiety te stają się bardziej płaczliwe, niespokojne oraz wrażliwe, mogą być również apatyczne. Charakterystycznym objawem, może być niechęć do dziecka oraz opieki nad nim. Coraz więcej kobiet wpada w tak zwany ,,Baby Blues” przez kilka pierwszych dni po urodzeniu dziecka z powodu nagłych zmian. Depresja poporodowa bardzo różni się od takiego zdaną i trwa dłużej. Jest to prawdopodobnie spowodowane mieszanką czynników biologicznych, psychologicznych oraz społecznych. 

Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) 

Niektórzy ludzie opisują uczucie depresji zależnie od pory roku. Kluczową cechą dla takiego rodzaju depresji jest senność, apatia, zmęczenie, większa chęć podjadania pokarmów węglowodanowych. Zazwyczaj takie rodzaje depresji zaczynają się jesienią i zimą, kiedy ekspozycja na światło słoneczne jest zmniejszona. Możliwym czynnikiem ryzyka może być też występujący jesienią oraz zimą niedobór witaminy D. 

Zobacz też: http://englishmyway.pl/czym-jest-hormonalna-terapia-zastepcza/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here