Nie ma chyba na świecie osoby, która przynajmniej raz w życiu nie doświadczyła jakiegoś urazu. Problem zaczyna się, gdy mamy do czynienia z urazem nadgarstka. To bowiem bardzo delikatny staw. Na szczęście dziś mamy ułatwiony dostęp do takich specjalistów jak, chociażby neurochirurg Warszawa. Lekarz po postawieniu diagnozy jest w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie, które nie tylko poprawia komfort życia pacjenta, ale także pozwala na powrót do dawnej sprawności!
Najczęstsze schorzenia w obrębie nadgarstka
Ten obszar ludzkiego ciała jest bardziej predysponowany do wystąpienia pewnych schorzeń, chociażby przez swoją budowę. Do najczęściej spotykanych należą:
- cieśnia nadgarstka (zespół cieśni nadgarstka),
- złamania,
- zwichnięcia,
- skręcenia,
- stłuczenia.
Dosyć częste są także złamania nie tylko kości tworzących nadgarstek, ale także leżących w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Kolejnym powszechnie występującym schorzeniem są bóle nadgarstka.
Leczenie i diagnostyka
W przypadku wielu schorzeń doskonałe efekty daje artroskopia nadgarstka, zarówno jeśli chodzi o samo postępowanie diagnostyczne, jak i późniejsze leczenie. Na czym polega sam zabieg? Na wstępie należy zaznaczyć, że charakteryzuje się on małą inwazyjnością i minimalnym ryzykiem powikłań, do tego ma dużą skuteczność, a czas rekonwalescencji nie jest długi. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia zwanego artroskopem. Urządzenie to, dzięki wyposażeniu w kamerkę daje pełen obraz zmian i pozwala na dotarcie nawet do najbardziej niedostępnych struktur w obrębie zmienionego chorobowo stawu.
Artroskopia nadgarstka — kiedy zabieg jest wskazany?
Każdą osobę, która odczuwa ból nadgarstka (niekoniecznie związany z urazem w obrębie stawu), czy drętwienie lub mrowienie palców, bezwzględnie powinien zdiagnozować neurochirurg. Warszawa jak każde większe miasto nie może narzekać na brak specjalistów. Wskazaniem do wykonania do artroskopii nadgarstka są m.in.:
- zmiany o charakterze urazowym,
- złamania i stłuczenia,
- obecność ciała obcego,
- torbiele,
- cieśnia,
- choroby nowotworowe w obrębie stawu.
Należy pamiętać, że artroskopia nadgarstka jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia i diagnozowania wszelkich schorzeń tego obszaru.
Rehabilitacja po zabiegu
Bez wątpienia bardzo ważną rolę w leczeniu schorzeń nadgarstka odgrywa także odpowiednia, dobrana do potrzeb pacjenta fizjoterapia. Skuteczność ćwiczeń rehabilitacyjnych potwierdzają zresztą sami pacjenci, którzy mogą na powrót cieszyć się sprawnym stawem, a nawet wrócić do zawodowego uprawiania sportu.