Jak prać firanki?

Jak prać firanki, by nie zniszczyć ich i jak najdłużej zachować je w takiej formie, jak wyglądały przy ich zakupie? Jeśli chcesz mieć na oknach czyste i nieskazitelne firanki, to warto znać podstawowe zasady dbania o nie. Dotyczy to również sposobu, w jaki powinny być prane – odpowiednie przygotowanie do czyszczenia sprawi, że firanki zawsze wyglądać będą nienagannie i nie spotkają cię żadne przykre niespodzianki.
Firanki narażone są na zniszczenia – osadza się na nich kurz, dym papierosowy, pył z ulicy, sadza oraz tłuszcz, przez co często żółkną i tracą na estetyce. Jeśli firanki są białe lub wykonane z naturalnych składników, takich jak bawełna lub len, to często żółkną w wyniku ekspozycji na promienie słoneczne oraz pojawiają się na nich nieestetyczne pęknięcia. Dodatkowo często przechowują w sobie niepożądane domowe zapachy, takie jak dym papierosowy lub aromat posiłków. Wykonane są z delikatnej tkaniny, z tego względu należy je prać przy zastosowaniu odpowiedniej techniki i stosownych preparatów, które przeznaczone są do czyszczenia materiałów tego typu.
Jeśli nie boimy się zaryzykować zniszczenia firanek, mogą być one prane w pralce automatycznej. Należy je wtedy odpowiednio złożyć w kostkę i włożyć w powłoczkę pościelową, by ochronić je w ten sposób przed potencjalnymi zniszczeniami. Odpowiednim programem do prania firanek jest program przeznaczony do czyszczenia tkanin delikatnych. Mimo tego najbezpieczniej jest jednak prać je ręcznie.
Do prania ręcznego firanek należy się odpowiednio przygotować. Firanki należy wytrzepać i równo złożyć, by uniknąć zagnieceń. Później należy przez godzinę moczyć tkaninę w roztworze wybielającego proszku do prania. Najpierw trzeba jednak upewnić się, że proszek w całości rozpuścił się w wodzie. Istotna jest również odpowiednia temperatura wody – nie powinna ona przekraczać 40 stopni Celsjusza.
Jeśli firanki na co dzień wiszą w pomieszczeniu, gdzie palone są papierosy i inne wyroby tytoniowe, konieczna jest dłuższa kąpiel. Czasem musi ona trwać aż kilkanaście godzin, by efekt był zadowalający. Jeśli woda jest już widocznie bardzo brudna, należy ją wymienić. Po zmianie wody trzeba również dodać nową porcję rozpuszczonego proszku. Gdy firanki zostaną już odpowiednio namoczone, należy je delikatnie wygnieść, a potem 2-3 razy wypłukać i przeprać w dużej ilości wody. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca.
W praniu warto wykorzystać krochmal. Dzięki niemu firanki dłużej zachowają swój kształt i nie będą wchłaniać takich ilości brudu jak wcześniej. Z tego względu krochmal należy dodać do ostatniego płukania, razem z wybielaczem do tkanin lub solą do płukania tkanin.
Po ocieknięciu wody należy wysuszyć firanki. Te, które wykonane są z nylonu, można rozwiesić na karniszach. By wysuszyć firanki bawełniane najlepiej jest rozłożyć je na ręcznikach.
Jeśli firanki są koronkowe, należy obchodzić się z nimi szczególnie ostrożnie. Odpowiednim czyszczeniem jest ugniatanie ich w roztworze odpowiednio delikatnego detergentu, który nie zniszczy pięknej tkaniny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here