Co zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu downa

Wystąpienie wad wrodzonych u dziecka jeszcze w życiu płodowym to duży cios dla rodziców. Zazwyczaj zadają sobie pytanie, dlaczego właśnie ich to spotyka? Należy jednak wiedzieć, że wychowywanie chorego dziecka może także przynieść wiele szczęścia rodzicom.

Zespół downa, kiedy ryzyko jest większe?

Zespół downa to wady wrodzone, które powstają wskutek nieprawidłowej liczby chromosomów. Obecnie nie są znane konkretne przyczyny odpowiedzialne za tą chorobę. Określa się jednak, że najczęściej na urodzenie dziecka z zespołem downa narażone są kobiety po 30 roku życia. Badania prenatalne Kraków pozwalają na określenie stanu, w jakim znajduje się dziecko, co ma duży wpływ na świadomość rodziców.

Oczywiście i młode przyszłe mamy mogą urodzić chore dziecko. Tutaj jednak prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest dużo mniejsze. Oprócz wieku wpływ na powstanie choroby może mieć także podłoże genetyczne. Dzieje się tak, gdy jedno z rodziców przekaże chorobę genetycznie.

Czasem, gdy nieinwazyjne badania prenatalne nie dają pewności czy dziecko jest zdrowe lekarze, zalecają inwazyjne badania prenatalne. Chociaż jest to obarczone pewnym ryzykiem to niejednokrotnie, pozwoliło na uzyskanie konkretnych informacji.

Badania prenatalne kraków to nie tylko informacja

Pomimo tego, że wykonywanie badań prenatalnych ma za zadanie wykrycie wad wrodzonych to nie powinno być powodem do powstania niechęci do nienarodzonego jeszcze dziecka. Oczywiste jest, że taka informacja jest szokiem dla przyszłych rodziców to jednak, jest to takie samo dziecko jak inne. Jedyna różnica jest taka, że w przyszłości będzie potrzebowało więcej troski i uwagi.

To, że dziecko urodzi się chore o niczym nie świadczy. Niepełnosprawność intelektualna nie musi wcale być ciężka, a informacją o chorobie może być jedynie wygląd. Co prawda takie osoby mają większą skłonność do różnego typu chorób czy infekcji to jednak nie warto traktować ich gorzej od innych dzieci.

Główną cechą tej wady jest charakterystyczny wygląd. Niższy wzrost i nieco inna twarz z pozoru jest jedną informacją o zespole downa. Należy jednak wiedzieć, że dzieci z zespołem downa pomimo tego, że są niepełnosprawne to muszą być tak samo kochane przez rodziców, jak zdrowe dzieci. Żeby rodzice mogli się oswoić z zaistniałą sytuacją przyszła mama musi wykonywać zalecone nieinwazyjne badania prenatalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here