Segregowanie śmieci

To, że segregowanie odpadów jest bardzo ważne i chroni nasza planetę wiedzą wszyscy, nawet małe dzieci, które wynoszą tę wiedzę z zajęć lekcyjnych w szkole. Większość osób posiada podstawową wiedzę na temat tego jak segregować śmieci. Dla ułatwienia stosowane są różne kolory pojemników i worków na śmieci, którym przyporządkowane są odpowiednie rodzaje odpadów: plastik, szkło, papier czy inne odpady biodegradowalne. Warto jednak dowiedzieć się więcej na ten temat, a dokładnie to, co do pojemników można wrzucać, a czego wrzucać nie wolno, by jeszcze lepiej i skuteczniej chronić nasze środowisko.

Żółty na plastik i metal

W pojemniku i workach koloru żółtego możesz śmiało umieścić wszelkie rodzaje plastiku np. zgniecione butelki po napojach, artykułach spożywczych czy kosmetykach (koniecznie pozbawione nakrętek i zawartości), aluminiowe puszki po napojach i produktach spożywczych, folie i reklamówki, niewielkie części metalowe (aluminiowe). Ważne by do żółtych pojemników nie wrzucać pojemników po aerozolach, sprzętu elektronicznego, samochodowego czy opakowań po olejach.

Niebieski to makulatura

Do niebieskich pojemników segregujemy wszelkie odpady z papieru (książki, zeszyty, kartony) i sam papier, oprócz opakowań po sokach i mleku, masłach i margarynach, rachunków, faktur oraz opakowań pokrytych woskiem.

Zielony i biały na szkło

W zielonych i białych pojemnikach umieszcza się odpowiednio kolorowe i bezbarwne szkło, czyli zazwyczaj są to szklane butelki, które trzeba wcześniej pozbawić nakrętek i innych zbędnych części, które można wrzucić do innego pojemnika. Szkło jest bardzo łatwym do przetworzenia produktem, gdyż można z niego stworzyć taki sam produkt jakim był wcześniej. Warto pamiętać, by w pojemnikach na szkło białe i kolorowe nie umieszczać luster, szyb, żarówek, termometrów, porcelany czy innych szklanych przedmiotów, które przetwarza się w odmienny sposób.

Kolor brązowy na inne odpady

Worki koloru brązowego służą do umieszczania tam odpadów, które są biodegradowalne czyli rozkładają się naturalnie, nie wytwarzając podczas tego procesu żadnych szkodliwych dla środowiska związków i substancji. Dlatego możemy wrzucać tam różnego rodzaju resztki warzyw czy owoców, skorupki po jajach, popiół czy skoszoną trawę. Ważne, by nie umieszczać tam resztek po rybach, nabiału, papierosów czy innych odpadów higienicznych.

A co z resztą odpadów?

Do worków i pojemników czarnych wyrzucamy inne odpady mieszane np. porcelana, opakowania po aerozolach czy odpady higieniczne. Pozostałe śmieci takie jak np. zużyte baterie, żarówki, leki, zepsute sprzęty również posiadają swoje miejsce do segregacji.

W wielu sklepach możemy znaleźć pojemniki przeznaczone specjalnie na baterie czy żarówki. Zużyte leki możemy zanieść do apteki, a zepsute sprzęty można bez problemu oddać w wielu punktach odbioru lub w sklepie, w którym decydujemy się na zakup nowego sprzętu.

Znajomość powyższych zasad z pewnością znacznie ułatwi segregowanie śmieci każdemu, komu zależy na ochronie środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here