Najlepsze propozycje prezentu na chrzest

Chrzest jest pierwszym sakramentem w życiu młodego chrześcijanina. Rodzice często chcą dzielić ten szczególny moment z ważnymi dla nich osobami i organizują z tej okazji przyjęcie, na które zapraszają swoich bliskich. W takim momencie naturalna jest chęć sprezentowania czegoś maluszkowi. Jeśli zastanawiacie się, jaki prezent na chrzest wybrać, poniżej znajdziecie kilka wskazówek.

Przede wszystkim warto podpytać o to rodziców chrzczonego dziecka. To oni najlepiej znają jego potrzeby, wiedzą też, co już mają w domu, a czego im brakuje – dzięki temu unikniemy kupienia czegoś, co okaże się zupełnie zbędne albo co obdarowani już posiadają. W praktyce często jednak zdarza się, że rodzice nie mają żadnych oczekiwań, mówią, że zdają się na nasz gust albo że przecież nie musimy w ogóle nic kupować. Pomimo to, zwykle czujemy potrzebę wręczenia jakiegoś podarunku. Co wówczas wybrać?

Najpopularniejszym chyba prezentem z okazji chrztu jest biżuteria – srebrna lub (częściej) złota. Dziewczynkom kupuje się kolczyki lub łańcuszki z medalikami, chłopcom najczęściej krzyżyki na łańcuszku. Taki prezent spełnia kilka funkcji. Jest rodzajem inwestycji (kruszce raczej nie tracą na wartości), pamiątką i nawiązaniem do religijnego charakteru uroczystości. Wiele osób uważa je zatem za najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji. Jednocześnie, z uwagi na bardzo dużą rozpiętość cen (zależnie od rodzaju biżuterii i kruszca, z którego jest wykonana), może to być prezent zarówno od osoby bardzo bliskiej, która chce podarować coś o dużej wartości, jak i niezobowiązujący podarunek od znajomych.

W ostatnim czasie coraz częściej praktykowane jest też wręczanie na chrzest pieniędzy. Przeciwnicy tego rodzaju prezentów wskazują zazwyczaj dwa argumenty – po pierwsze, taki prezent jest dość bezosobowy, po drugie zaś, służy w istocie rodzicom, a nie dziecku. Z drugiej strony, to rodzice najlepiej znają potrzeby dziecka i wiedzą, na co wydać otrzymane pieniądze. Jeśli więc nie mamy lepszego pomysłu, wydaje się, że zamiast kupować po prostu kolejną zabawkę, lepiej wręczyć rodzicom kopertę z przeznaczeniem na potrzeby maluszka.

Kolejna grupa prezentów to zabawki i ubranka. Z uwagi na wiek głównego bohatera uroczystości są one bardzo popularne. Tego typu prezenty częściowo odciążają rodziców w codziennych wydatkach, a dziecko może korzystać z nich na bieżąco. Decydując się na taki zakup warto jednak porozmawiać wcześniej z rodzicami i zapytać, czy np. nie mają już czegoś, co wybraliśmy.

Na zakończenie warto rozważyć jeszcze prezent, który prawdopodobnie każdy z nas dostał w dzieciństwie, a który dziś traci na popularności – Pismo Święte. Na rynku dostępnych jest mnóstwo pięknie wydanych egzemplarzy Biblii dla dzieci, pełnych ilustracji i tekstów odpowiednich już dla najmłodszych. Taki prezent podkreśla religijny charakter uroczystości, a jednocześnie – w przeciwieństwie do biżuterii – będzie mógł dość szybko służyć dziecku w praktyce – do poznawania religii, w ramach której zostało przecież ochrzczone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here