W każdym domu, niezależnie od stylu i formy, w jakiej został wybudowany, niezwykle istotną rolę pełnią okna. To właśnie one odpowiadają za ograniczenia strat ciepła, a w przypadku tych pasywnych do ich zadań należy również pozyskiwanie energii cieplnej.
Czym się kierować w wyborze okien do domu pasywnego?
Tylko odpowiednio dobrane okna są w stanie dać gwarancję komfortu temperaturowego w domach pasywnych. Ze względu na swoją charakterystykę, okna niezależnie od pewnych parametrów zawsze będą stanowiły jedną z najsłabszych zewnętrznych przegród. W praktyce oznacza to, że w chłodne i wietrzne dni nawet drobne nieszczelności w tym elemencie przyczyniają się do znacznego spadku komfortu cieplnego wewnątrz budynku. W przypadku tradycyjnego budownictwa konieczne jest umieszczanie w pobliżu okna źródła ciepła niwelującego uczucie chłodu.
W przypadku domów pasywnych sytuacja przedstawia się jednak nieco inaczej. W takim przypadku jeśli okna są wyprodukowane oraz zamontowane zgodnie z zaleceniami Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt problem związany ze spadkiem komfortu cieplnego wewnątrz budynku w zimne i wietrzne dni niemal nie istnieje, nawet w przypadku gdy przeszklenia stanowią dość znaczącą część całego budynku. Taka ochrona ciepła możliwa jest przede wszystkim ze względu na fakt, iż okna pasywne w dużej mierze czerpią zyski z promieniowania słonecznego.
Jakie powinno być dobre okno pasywne?
Choć bez wątpienia korzystanie w budownictwie z takich rozwiązań jak okna pasywne daje mnóstwo korzyści, to jednak by móc z nich w pełni korzystać należy przede wszystkim wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze takiego rozwiązania. Przede wszystkim przy wyborze okien pasywnych należy pamiętać o tym, że w takim przypadku wartość przenikania energii przez szyby powinna być większa niż 0,5. Ponadto takie okna całkowicie pozbawione powinny być nawiewników, które nagminnie stosowane są w klasycznych oknach.
Cechą charakterystyczną okien pasywnych jest minimalizacja występowania mostków termicznych umieszczanych na łączeniach szyb zespolonych – zamiast tego stosowane są specjalne ramki dystansowe wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Ponadto pasywne okna fabrycznie pozbawione są wszelkiego rodzaju zewnętrznych elementów przesłaniających (chodzi tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju barierki czy szprosy).
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.