Sauna do ogrodu - z jakich materiałów warto ją wykonać

Sauna ogrodowa to miejsce, które ma nie tylko pięknie się prezentować, ale przede wszystkim ma zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Warto o tym pamiętać już na wczesnym etapie projektowania, gdyż podjęte tu złe decyzje, mogą bardzo źle skutkować.

Po pierwsze drewno!

Sauna do ogrodu powinna być w dużej mierze wykonana z drewna. Oczywiście stropy i ściany nośne mogą mieć konstrukcję murowaną, ale zaleca się, by wykończenie było wykonane z naturalnych elewacji drewnianych. W tym celu najlepiej wykorzystać świerk skandynawski i jodłę kanadyjską, które zapewniają efekt aromaterapii.

Niezależnie od rodzaju konstrukcji ściany, winna być ona zaizolowana materiałem termoizolacyjnym (np. wełną mineralną), dzięki któremu utrzymamy wewnątrz sauny ogrodowej stosunkowo wysoką temperaturę, niezależnie od panujących warunków otoczenia. Nie należy zapominać też o podłodze, która powinna zostać wyłożona materiałem antypoślizgowym.

Sauna do ogrodu – kilka słów o dodatkach

Sauna ogrodowa nie może pełnić swej roli bez odpowiednich dodatków. Mowa tu oczywiście o wszelkiego rodzaju ławkach, siedziskach i innych elementach drewnianych. Ich kolorystyka – jak i materiał wykonania – powinny odnosić się do sposobu wykończenia wnętrza. Dzięki temu aranżacja sauny w ogrodzie będzie miała charakter w pełni jednolity.

Jeśli projektujemy niewielką saunę ogrodową, najlepszym rozwiązaniem będzie standardowa ława jedno lub dwupoziomowa. W bardziej zaawansowanych konstrukcjach sprawdzą się ławy składające się z czterech odrębnych poziomów. Są one dobrze znane miłośnikom saun komercyjnych.

Sauna w ogrodzie – miejsce dla płytek i kamienia

Choć brzmi to trochę ekstrawagancko, sauna do ogrodu może być również wykończona kamieniem lub płytkami ceramicznymi. Materiały te stosuje się zwłaszcza na podłodze, aczkolwiek należy pamiętać o ich walorach antypoślizgowych (nie tylko z nazwy). Opcjonalnie można też zadbać o dedykowane wykładziny, np. wykonane z bambusa.

Podsumowując, sauna zamontowana w ogrodzie to prawdziwy konglomerat wielu różnych materiałów budowlanych. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście drewno, które sprawia, że wnętrze konstrukcji lepiej utrzymuje ciepło i wypełnia się charakterystycznym aromatem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here