Jak sprawdzić złoto?

Chcesz dowiedzieć się jak sprawdzić złoto czy jest prawdziwe? Jest na to sposób.
Pierwsza możliwość to zbadanie próby. Są to bardzo drobne cyfry wybite na elemencie złota. Możemy je znaleźć na pierścionku po wewnętrznej stronie. Na łańcuszku najczęściej liczba ta, wybita jest na zapięciu. W przypadku bransoletki jest tak samo. Przyda się lupa lub dobry wzrok. Na co warto zwrócić uwagę? Może zdarzyć się sytuacja, w której na zapięciu widnieje inna liczba niż, np. na wisiorku łańcuszka. Co to oznacza? Dwa te elementy mogą być ze złota, jednak jego zawartość może być różna.

Jak sprawdzić złoto, kiedy próby nie widać?
Można wybrać się do złotnika, który jako fachowiec jest w stanie ocenić czy mamy do czynienia z prawdziwym złotem czy jego podróbką. Należy znaleźć osobę, która faktycznie zna się na rzeczy. Osoba w lombardzie niekoniecznie będzie odpowiednia do takich badań. Warto popytać na forum lub odnaleźć w mapach lokalizację konkretne miejsce.

Nie ma próby, złotnika w pobliżu również. Nie posiadasz wystarczającej wiedzy, pomysły się skończyły. Więc jak sprawdzić złoto w warunkach domowych?Pomocna będzie próba z magnesem. Przyłóż magnes do sprawdzanej biżuterii, jeśli nie przyciąga – jest dobrze. Złoto nie posiada żadnych właściwości, które oddziaływałyby z magnesem. TO jednak nie jedyny sposób.

Trochę nauki, ale skutecznie.
Jeśli lubisz sprawdzać do skutku, chcesz być pewien, że w domu trzymasz złoto, warto zainteresować się gęstością. Metoda może wydawać się bardzo skomplikowana, ale wcale taka nie jest.Potrzebujesz kilku minut, by znaleźć odpowiedź na swoje pytanie. Daje ona lepszy wynik (dokładniejszy) niż wiele innych sposobów. Gęstość złota to około 19,3 g/cm3. Zapamiętaj tą informację, ponieważ do niej porównasz swój wynik.

Jako pierwszy punkt – przygotuj szklane naczynie z wodą. Policz jego objętość. Może być to zwykła szklanka, w końcu każdy ma ją pod ręką. Objętość szklanki z wodą to iloczyn jej wysokości, promienia podstawy podniesionego do kwadratu i liczby Pi (około 3,14). Teraz w naszym naczyniu z wodą umieszczamy biżuterię, którą chcemy sprawdzić. Obliczamy różnicę wypartej wody, ponieważ jej poziom się podniósł. Różnicę tą zapisujemy w centymetrach sześciennych. Ostatni etap to podzielenie zanotowanej masy przez objętość wody. Wynik (iloraz) będzie gęstością. Jesli jest to około 19,3 g/cm3 oznacza, że mamy do czynienia z biżuterią wykonaną ze złota

Co oznaczają poszczególny próby?
999 to 99,9% czystego złota
960 to 96,0% czystego złota
750 to 75,0% czystego złota
585 to 58,5% czystego złota
500 to 50,0% czystego złota
375 to 37,5% czystego złota
333 to 33,3% czystego złota

Z wymienionych sposobów najbardziej polecam ocenę fachowca. To osoba, która na co dzień pracuje ze złotem, zna jego właściwości i ma narzędzia, aby upewnić się, że to z czym przyszliśmy jest złotem lub też nie. Odpowiednią osobą będzie również człowiek w skupie metali szlachetnych. To ktoś, kto tak jak złotnik, musi upewnić się czy ma do czynienia z odpowiednim metalem nim zakupi go od klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here