dobry mikroklimat w domu

Twój stan zdrowia w dużej mierze zależy od mikroklimatu w Twoim domu. Kluczowymi parametrami są temperatura, wilgotność powietrza i oświetlenie. Jakie powinny być parametry w Twoim domu? Na to pytanie odpowie architekt wnętrz z Warszawy Magda Knappe.

Jeśli w domu jest za zimno lub za gorąco, twoje mechanizmy termoregulacyjne ciężko pracują. W rezultacie czujesz się niekomfortowo, osłabiony jest również układ odpornościowy. Jeśli wilgotność w domu jest niska, w powietrzu unosi się kurz, skóra i błony śluzowe wysychają, włosy stają się łamliwe. Przy dużej wilgotności w domu zaczyna się pleśń, rozmnażają się grzyby i bakterie chorobotwórcze. Słabe oświetlenie pomieszczenia zagraża zdrowiu oczu, powoduje dyskomfort psychiczny i fizyczny.

Wszystkie te parametry można kontrolować. Do tego służą systemy wentylacji naturalnej i sztucznej, klimatyzatory, nawilżacze, ozonatory, jonizatory powietrza. Prawidłowy poziom oświetlenia jest kontrolowany przez liczbę, moc i położenie lamp.

Salon

To najobszerniejsza strefa w domu, w której członkowie rodziny mogą spędzić kilka godzin każdego dnia. Optymalna temperatura w salonie w zimnych porach roku wynosi 20-22 ° С, w ciepłym – 22-25 ° С. Staraj się utrzymywać wilgotność bliską 30-45%. Salon powinien być jasny, dlatego to właśnie w tym pomieszczeniu zwykle znajduje się największe okno. Oprócz żyrandola z kilkoma lampami lub lampami wbudowanymi w sufit potrzebne będzie oświetlenie strefowe nad sofami, fotelami, stołem. Pamiętaj, że projekt salonu musi być spójny z resztą domu, tak aby wszystko tworzyło całość.

Sypialnia

Jest to miejsce do wypoczynku i spania, a jeśli pomieszczenie nie ma innych funkcji, nie trzeba tu wieszać żyrandola. Atmosferę spokoju i komfortu stworzy dokładnie taka sama temperatura i wilgotność jak jest w salonie.

Kuchnia

Najczęściej w kuchni nie tylko gotujemy, ale także jemy śniadanie, obiady, kolacje. Ale proces gotowania podnosi zarówno temperaturę, jak i wilgotność. Ponadto na ubraniach i włosach mogą pozostać silne zapachy przygotowywanych potraw. Pamiętaj, aby zainstalować dobry okap kuchenny, klimatyzator i regularnie wietrzyć kuchnię. Temperatura nie powinna być wyższa niż 26°C. Wilgotność powinna być utrzymana na tym samym poziomie co w salonie. Zwróć szczególną uwagę na dobre oświetlenie stołu jadalnego i miejsca pracy na blatach roboczych.

Łazienka i toaleta

Tutaj, podobnie jak w kuchni, warunki są dalekie od zalecanych. Głównym problemem w tych pomieszczeniach jest zachowanie dobrej wentylacji, która pomoże usunąć nieprzyjemne zapachy oraz wilgoć. Jeśli wentylacja grawitacyjna nie działa wystarczająco dobrze, można zainstalować wentylację mechaniczną. Dla lepszej wymiany powietrza drzwi w łazience powinny posiadać podcięcie lub otwory wentylacyjne. Optymalna temperatura dla toalety to 19-21°C, w łazience temperatura powinna wynosić 24-26°C. Aby jak najlepiej poradzić sobie z wilgocią, można zastosować wentylator z czujnikiem wilgotności który włączy się, gdy w pomieszczeniu będzie zbyt duża ilość wilgoci. Oświetlenie powinno odpowiadać poziomowi komfortu widzenia. Na szczególną uwagę zasługuje strefa przy lustrze.

Korytarz / hol

Temperatura na korytarzu może wynosić od 16 do 22°C, wilgotność powinna zawierać się w przedziale 30-60%. Oświetlenie w korytarzu powinno być dość jasne z możliwością oświetlenia „nocnego” np. w postaci kinkietów czy oświetlenia oświetlającego podłogę..

Inne ciekawe artykuły i inspiracje znajdziesz na stronie projektanta https://mkdezere.eu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here