Stare problemy nowe kierunki

Energia naszej rodzimej gwiazdy, wędrująca przez kosmos, napotykając na swej drodze instalacje fotowoltaiczne, dokładnie rzecz ujmując panele fotowoltaiczne, będące jednym z elementów systemu do produkcji energii, zamienia fotony światła słonecznego w prąd elektryczny. Dzięki fotowoltaice wykorzystanie potencjału słońca weszło w nową fazę rozwoju.

Złożoność procesów wytwórczych

System fotowoltaiczny przekształca promieniowanie słoneczne w postaci światła, w użyteczną energię elektryczną. Obejmuje on panele słoneczne i kilka innych komponentów instalacji fotowoltaicznej. W proces produkcyjny wyrobu gotowego zaangażowanych jest wielu wytwórców i dostawców prostych części i kompaktowych jednostek będących samodzielnymi częściami zestawów montażowych.

Lista asortymentowa instalacji fotowoltaicznej zawiera tysiące pozycji obejmujących setki surowców. Surowców podstawowych znajdujących się jako pojedyncze rekordy tablicy Mendelejewa i tworzyw wysoko przetworzonych, które są ukoronowaniem najnowszych prac badawczych ostatnich dziesięcioleci XX i XXI wieku.

Klasyfikacja systemów instalacji fotowoltaicznych

Systemy fotowoltaiczne mogą być klasyfikowane według wielu aspektów, takich jak podłączenie do sieci lub działających jako systemy autonomiczne; zabudowa zintegrowana lub system stojakowy; mieszkalnych rozproszonych i scentralizowanych; dachowych przeciwko naziemnym, z systemem śledzenia słońca i stałych systemów nachylonych; w końcu nowo zbudowanych vs zmodernizowanych do najnowszej architektury. Inne różnice mogą obejmować systemy podaży energii jako, wykorzystujące prąd stały i zawierające centralny falownik. Znaczne różnice narzucają technologie opierające się na odmiennych materiałach, jak choćby instalacje fotowoltaiczne wykorzystujące krystaliczny krzem i technologie cienkowarstwowe.

Nowy kierunek rozwoju

Piętą achillesową instalacji fotowoltaicznych jest kwestia magazynowania energii. Systemy fotowoltaiczne rzadko używają do gromadzenia wytworzonego prądu baterii. To może się wkrótce zmienić, ponieważ zachęty rządowe dla rozproszonego magazynowania energii są realizowane i inwestycje w rozwiązania magazynowe stopniowo stają się ekonomicznie opłacalne nawet dla małych systemów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here