Zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego.

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka. Istnieje wiele różnych dyscyplin sportowych, wiele gier zespołowych i aktywności indywidualnych, wiele drużyn i stowarzyszeń do których można się zapisać, jednym słowem, każdy znajdzie coś dla siebie.

Ruch fizyczny daje nam wiele dobrego. Obniża masę ciała, zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, reguluje ciśnienie krwi i poprawia ogólny stan zdrowia. Zwiększa również wydolność organizmu, oraz poprawia odporność. Wiele osób mówi, że dzięki regularnemu uprawianiu aktywności fizycznej mają więcej energii w ciągu dnia, częściej się uśmiechają i są bardziej zadowoleni z życia.
Wiedząc o tych wszystkich zaletach uprawiania sportu, dlaczego nasze dzieci nadal nie chcą ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego?

Zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego, to marzenie niejednego ucznia. Kusi ich perspektywa wcześniejszego powrotu do domu, czy możliwość poplotkowania z koleżankami podczas 45-minutowych zajęć, na ławce z boku sali gimnastycznej.
Istnieją oczywiście przypadki, w których zwolnienie z wf jest zasadne i jak najbardziej konieczne. Istnieją zwolnienia częściowe lub całkowite (całoroczne). Zwolnienie częściowe może być wystawione nawet na jedną godzinę wychowania fizycznego, lub na dłuższy okres czasu, natomiast zwolnienie całkowite obowiązuje cały rok szkolny.
Zwolnienie częściowe obowiązuje np. po długotrwałej chorobie, lub w okresie po złamaniach, skręceniach kończyn, natomiast zwolnienie całkowite jest konieczne, kiedy choroba uniemożliwia uprawianie aktywności fizycznej tj. padaczka, astma, wady serca itp.

Kto może wystawić zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego?
Jak napisać zwolnienie z wf?
Osobą uprawnioną do wystawienia tego typu zwolnienia jest lekarz POZ, lekarz specjalista, lub lekarz psychiatra. Pamiętajmy, że każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie i to lekarz decyduje, czy jest wskazanie do wystawienia zwolnienia.
Na podstawie opinii powyższego specjalisty, o całorocznym zwolnieniu z zajęć wychowania fizycznego decyduje dyrektor szkoły.
Rodzic może zwolnić danego ucznia tylko jednorazowo, np. z powodu złego stanu zdrowia. Nie może natomiast wypisać długotrwałego zwolnienia.
Podczas pisania dokumentu o niedyspozycji, należy zawrzeć imię i nazwisko danego ucznia, oraz dokładnie opisać powód zwolnienia. Ważna jest również data, w którym dniu dane zwolnienie ma obowiązywać. Dokument należy zakończyć podpisem rodzica, który chce zwolnić dziecko. Pamiętajmy jednak, żeby nie pisać tego typu zwolnień zbyt często.

Dzieci coraz częściej proszą rodziców o zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego, uważają, że zajęcia są nudne, monotonne i nic ciekawego się na nich nie dzieje. W takich przypadkach, kiedy nie ma jednoznacznych wskazań do zwolnienia, należy porozmawiać z dzieckiem, powiedzieć mu, że zajęcia wf różnią się od ulubionych zajęć historii. Trzeba wytłumaczyć, że aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w ich rozwoju. Nie każdy jest mistrzem zajęć sportowych, lecz najważniejsze to staranie się, nie poddawanie i próba pokonania własnych słabości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here