Urlop wypoczynkowy - podstawowe informacje

W życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, że po zakończeniu edukacji, postanawiamy poszukać pracy. Jedni nie chcą być uzależnieni od rodziców, inni marzą o samodzielnym mieszkaniu, a jeszcze inni po prostu chcą zarabiać pieniądze. Każdy z tych powodów jest jak najbardziej zrozumiały i dąży do jednego. Musimy wreszcie poszukać pracy.

Wreszcie znajdujemy naszą wymarzoną, pierwszą pracę, jesteśmy szczęśliwi, mamy fajny zespół i zadowalające zarobki. Ale zastanawiamy się, co zrobimy jeśli będziemy chcieli pojechać na wakacje, lub przedłużyć sobie święta z rodziną?
Urlop wypoczynkowy, to przyjemny przywilej każdego pracownika, który pracuje na podstawie umowy o pracę. Ilość dni urlopowych, uzależniona jest od stażu pracy, a jeśli to jest pierwsza praca w danym roku kalendarzowym, zależna jest również od ilości dni przepracowanym w danym roku.

Jak obliczyć urlop?
Osoba, która po raz pierwszy podjęła pracę w danym roku, prawo do urlopu uzyskuje po upływie każdego przepracowanego miesiąca. A więc co miesiąc ma prawo do 1/12 rocznego urlopu. W następnym roku kalendarzowym, prawo do urlopu nabywa z góry. Czyli na początku roku ma do dyspozycji całoroczny urlop wypoczynkowy.
Pracownik, który nie przepracował w swoim życiu 10 lat, ma prawo do 20 dni urlopowych, natomiast po 10 latach pracy, liczba ta wzrasta do 26 dni.
10 lat wydaje się bardzo dużo, ale tu pojawia się dobra nowina. Do stażu pracy mamy prawo doliczyć lata nauki w szkołach. Po zakończeniu liceum, nasz staż pracy wynosi 4 lata, po ukończeniu szkoły zawodowej – 5 lat, kiedy skończymy policealną szkołę, możemy do stażu pracy doliczyć 6 lat, natomiast absolwent szkoły wyższej – 8 lat.
Z powyższego zestawienia wynika, że jeśli skończymy studia wyższe, potrzebujemy tylko 2 lat pracy, by mieć przywilej korzystania z większej liczby dni wolnych.

Jak jest udzielany urlop?
Aby pracownik mógł skorzystać ze swoich dni urlopowych, musi napisać podanie do pracodawcy. Może wykorzystać cały urlop w jednym czasie, lub podzielić je na mniejsze okresy odpoczynku od pracy. Warunkiem jest, by pracownik wziął 14 dni wolnych ciągiem, w wybranym przez siebie terminie. W niektórych firmach praktykowane jest sporządzanie rocznego planu urlopowego dla wszystkich pracowników. Wtedy pracownik, na początku roku musi się określić, w jakim czasie chciałby wziąć urlop. Lecz czasami bywa tak, że należy tylko z pewnym wyprzedzeniem powiadomić pracodawcę o planowanym odpoczynku.
Oprócz urlopu wypoczynkowego, istnieje również urlop na żądanie. Są to 4 dni w roku, kiedy pracownik, w sytuacji awaryjnej ma prawo do wzięcia nagłego dnia wolnego, bez podawania przyczyny nieobecności.

Ile wynosi wynagrodzenie podczas urlopu?
Wynagrodzenie podczas okresu urlopowego nie zmienia się i wynosi dokładnie tyle samo, co podczas normalnego pobytu w pracy.

Urlop wypoczynkowy jest nieodzownym elementem życia każdego pracownika. Od każdej, nawet wymarzonej pracy, należy czasami odpocząć. Dlatego planujmy nasze dni wolne, odpoczywajmy, relaksujmy się i bawmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here