TOP porady, jak dbać o opony

Najważniejszy sens przechowywania opon sprowadza się do tego, że im bardziej się o nie dba, tym dłużej służą. Jak przechowywać opony, by korzystać z nich przez lata?

Początek listopada to prawdziwe żniwa dla sprzedawców opon i wulkanizatorów. Nikogo nie dziwi widok długich kolejek klientów, którzy po zakupie opon zimowych, chcą je założyć w swoich pojazdach. Chociaż większość kierowców skupia się na wymianie opon, warto zastanowić się również, w jaki sposób przechowywać opony letnie, by można było ich użyć jeszcze w przyszłym roku. Podobne pytanie dotyczy opon zimowych: w jaki sposób osoby, które teraz zakładają je do swoich samochodów, dbały o nie podczas lata?

Opcje na każdą kieszeń

Wiele warsztatów proponuje usługę polegającą na przechowywaniu opon. Oddając swoje opony specjalistom, można mieć pewność, że zostaną one odpowiednio wyczyszczone po okresie intensywnej jazdy. Opcja przechowywania w warsztatach jest komfortowa dla tych, którzy nie mają miejsca na magazynowanie opon we własnych mieszkaniach. Jakie są ceny takiej usługi? Wahają się od kwoty 50 do 80 zł, a w niektórych luksusowych warsztatach cena może wynieść nawet 100 zł. Dużo zależy od rozmiaru – im większa opona, tym więcej miejsca zajmuje, a co za tym idzie, jej przechowywanie jest bardziej kosztowne. Wpływ na cenę ma również fakt, czy klient decyduje się na przekazanie całych kół, czy jedynie gum.

Ci, którzy zdecydują się na magazynowanie opon we własnych pomieszczeniach i garażach, powinni pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

W pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednią higienę ogumienia. Podobnie jak na myjni samochodowej, najpierw należy dokładnie umyć gumy wodą, aby zmyć wierzchnią warstwę brudu. Następnie można użyć szamponu do samochodów. Kiedy jednak nie ma takiego pod ręką, wystarczającym rozwiązaniem będzie połączenie zwykłej wody z mydłem albo płynem do naczyń.

Ważną czynnością podczas czyszczenia ogumienia jest przyglądanie się stanowi opon. Kiedy „badane” są w ten sposób zimowe opony, przy okazji warto zwrócić uwagę na głębokość bieżnika. Ma 4 mm? Jeśli tak, bieżnik jest w niezłym stanie. Kiedy głębokość jest mniejsza, opona może stanowić zagrożenie podczas jazdy. Podobnie jak popękana czy wybrzuszona opona – w takiej sytuacji warto rozważyć zakup nowych gum. Nie należy na siłę wymieniać opon, kiedy ich stan nie jest najlepszy, ponieważ kierowca może się narazić na poważny wypadek. Kiedy stan opon jest zły, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nowego kompletu. W tym celu nie warto zwlekać aż do ostatniej chwili – przed sezonem jesienno-zimowym gumy są najdroższe, a często z powodu dużego zainteresowania, można długo szukać odpowiednich sztuk. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup opon w lecie, a nawet na wiosnę.

Jeśli po umyciu ogumienia, okaże się, że niestety nie udało zmyć się wszystkich drobinek bruku i kamyków, warto usunąć je ręcznie.

Podsumowując, zadbane opony mogą służyć przez wiele lat. Warto je odpowiednio przechowywać, by móc cieszyć się nimi dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here