Skręcenie stawu skokowego.

W dzisiejszych czasach aktywność fizyczna jest niezwykle ważna. Świadomość ludzkiego ciała i bezmiar korzyści wynikających z regularnego ruchu zachęca do podejmowania różnych działań. Wiele osób aktywnie spędza swój wolny czas. Biega, pływa, gra w gry zespołowe, czy ćwiczy na siłowni. Ludzie właśnie w ten sposób rozładowują stres, mają więcej energii na co dzień. Mimo tak wielu korzyści, uprawianie sportu niesie za sobą również ryzyko urazów.

Każdy z nas miał w swoim życiu złamaną rękę, lub nogę, czy zwichnięty jakiś staw. Urazy dotyczą wszystkich ludzi, od dzieci, po osoby starsze i nie są tylko zarezerwowane dla osób, które czynnie uprawiają jakiś sport.
Do urazu może dojść podczas zwykłego dnia, gdy chcemy podbiec do nadjeżdżającego autobusu, czy na wakacjach, gdy biegniemy do budki z lodami.
Najbardziej popularnym urazem jest skręcenie stawu skokowego, potocznie nazywanego skręceniem kostki.
Podczas tego urazu dochodzi do uszkodzenia więzadeł i torebki stawu skokowego. Wyróżniamy 3 stopnie skręcenia.
Pierwszy stopień polega na nadciągnięciu powyższych struktur, lecz ich ciągłość pozostaje zachowana. Jest to najmniej groźny stopień urazu, który najszybciej można wyleczyć.
Drugi stopień jest to częściowe zerwanie więzadeł i włókien torebki stawowej.
Natomiast w trzecim stopniu dochodzi do całkowitego zerwania struktur i konieczności leczenia operacyjnego.

Zastanawiacie się pewnie w jaki sposób występuje skręcenie? Jak skręcić kostkę?
Do urazu dochodzi wtedy, kiedy stopa ustawi się w taki sposób, który nie należy do fizjologicznego zakresu ruchu. Mówiąc prościej, kiedy wykręcimy stopę bardziej, niż jest to naturalnie możliwe. Stopień urazu zależy od siły nacisku, który towarzyszy skręceniu. Jeśli spokojnie idziemy, a noga wykrzywi nam się podczas spokojnego chodu, prawdopodobnie uraz będzie mniejszy, niż jakbyśmy mocno skoczyli na przekrzywioną nogę.

Jakie są objawy skręcenia stawu skokowego?
Pierwszym objawem jaki się pojawi przy urazie jest ból, stopień jego nasilenia zależy od rodzaju urazu. Lecz zazwyczaj ból towarzyszący skręceniu jest duży. Następnie pojawia się obrzęk stawu i zasinienie, które wynika z wylewu krwi do stawu. Osoba po urazie ma również problem z poruszeniem stopą. Ruchowi we wszystkich kierunkach towarzyszy silny ból.

Co zrobić, kiedy dojdzie do urazu?
Kiedy osoba z naszego otoczenia dozna skręcenia stawu skokowego, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest unieruchomienie danego stawu i uniesienie nogi do góry. Elewacja kończyny przeciwdziała pojawieniu się obrzęku w stawie.
Można również schłodzić uszkodzoną okolicę. Jeśli jesteśmy w domu, możemy użyć lodu z zamrażalki, jeśli na boisku, mamy z pewnością do dyspozycji spray chłodzący. Nie wolno również obciążać nogi, czyli przemieszczać się bez potrzeby i jak najszybciej udać się do lekarza.

Urazy są elementem życia codziennego, dlatego powinniśmy mieć świadomość jak należy postępować w przypadku skręcenia. Doraźna pomoc, w pierwszych chwilach po urazie skutecznie ułatwi dalsze specjalistyczne leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here