Matura z języka angielskiego

Język angielski jest najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie. Wynika to z faktu, że jest stosunkowo prosty w porównaniu do innych języków. Już od najmłodszych lat dzieci uczą się go w przedszkolach, a na co dzień słyszą z różnych źródeł, takich jak radio czy telewizja. To sprawia, że z językiem angielskim osłuchana jest spora część ludzkości.
W szkole nauka angielskiego trwa przez cały czas. Egzamin maturalny nakazuje napisanie matury z co najmniej jednego języka obcego na poziomie podstawowym. Wybierane jest wiele języków lecz zdecydowanie, większość maturzystów wybiera angielski.
Z czym muszą się zmierzyć na maturze z języka obcego?
Arkusz jest jasno podzielony. Na początku zawsze jest parę zadań ze słuchu. Jedno (wskazywane jako najprostsze) w formie prawda/fałsz i parę innych w formie „a,b,c,d”. Później czytanie ze zrozumieniem i kilka zadań z gramatyki. Na końcu to co wielu przysparza najwięcej problemów, czyli praca pisemna.
Dobrze jest poćwiczyć jak napisać list po angielsku tak aby egzaminator przyznał jak największą ilość punktów. Chociaż list nie jest jedynym rodzajem pracy pisemnej jaka może wystąpić na maturze to zdarza się stosunkowo najczęściej. Nie znaczy to, że resztę można zbagatelizować.
Równie ważna jest odpowiednia budowa tekstu, taka aby zachował spójność, czyli posiadał wstęp i zakończenie o mniej więcej podobnej wielkości. A pomiędzy tym rozwinięcie powinno być wyraźnie duże.
W liście używa się specyficznych zwrotów, szczególnie na początku i na końcu. Na maturze poczujemy się pewniej jeżeli nawet nauczymy się ich na pamięć, chociaż przy większej ilości wcześniejszych ćwiczeń powinniśmy z łatwością je już zapamiętać.
Z ogólnych rzeczy na jakie zwracają uwagę egzaminatorzy przy ocenie pracy ważne jest to, aby zmieścić się w limicie słów. Bogactwo słownictwa to sprawa jaka wpływa na to ile punktów w efekcie końcowym dostajemy oraz całokształt, czyli spójność i logika.
Teoria to podstawa, ale najlepszą wiedzę i umiejętności można zdobyć poprzez doświadczenie. Nauczyciele w szkole powinni zadbać o to by maturzyści mieli jak najwięcej okazji do próbowania swoich umiejętności w wypowiedziach pisemnych. Nauczyciel, nauczycielowi nie równy i z powszechnej wiedzy wiadomo, że nie każdy naucza tak jak powinien, dlatego jeżeli inicjatywy od strony nauczyciela brak, trzeba zadbać o siebie samemu. Idealnym wyjściem są korepetycje, lecz nie każdego człowieka na nie stać. Ceny za godzinę korepetycji są różne, ale z reguły nie są to małe pieniądze a jedna godzina miesięcznie to zdecydowanie za mało. Posilić można się internetem, lecz internet raczej nie sprawdzi za Ciebie pracy. Aczkolwiek warto spróbować co pokaże wyszukiwarka, kiedy zaczniemy poszukiwać takich rzeczy. Internet bywa nieprzewidywalny. Najlepszym i najtańszym sposobem, chociaż tez nie zawsze łatwo dostępnym jest prośba o pomoc od rówieśnika, albo innego znajomego, który dobrze radzi sobie z tym tematem. Maturę zdać to nie problem, ale aby zdać na przyzwoity wynik, którego nie będziemy się później wstydzić, trzeba trochę popracować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here