Konfiguracja komputera - zlecić komuś, czy zająć się nią samodzielnie?

Komputery na dobre zakorzeniły się w naszym życiu codziennym. Dziś już w zasadzie nie da się wyobrazić sobie naszej rzeczywistości bez ich stałej obecności i wsparcia, które obejmuje już niemal wszystkie dziedziny życia. Chociaż urządzenia te stały się dla nas codziennością, wielu z nas wciąż ma problemy z ich obsługą, która w przypadku sporej części społeczeństwa nie wychodzi poza najbardziej podstawowe zadania.

Nasza nieznajomość obsługi komputera często wiąże się z brakiem odpowiedniej wiedzy, a także z niepewnością i obawami, które wzbudzają one wśród mniej zaawansowanych użytkowników. Wielu z nich zwyczajnie boi się dokonywać jakichkolwiek modyfikacji w ustawieniach systemu, gdyż obawia się uszkodzenia go swoimi nieprzemyślanymi działaniami. Czy jednak jest to postawa całkowicie słuszna? Czy konfiguracją komputera można zająć się jedynie w przypadku posiadania zaawansowanej wiedzy informatycznej, czy będąc początkującym lepiej odpuścić sobie wszelkie podejścia do tego zagadnienia?

Wielu z nas w celu nawet najprostszych zadań związanych z konfiguracją naszej maszyny wzywa za każdym razem informatyka lub ewentualnie korzysta z pomocy bardziej zaawansowanych znajomych czy członków rodziny. Ma to swoje plusy i minusy. Do plusów należy z pewnością mniejsza ilość czasu poświęconego na działania związane z konfiguracją naszego komputera. Zlecając to komuś, kto się na tym zna, możemy osiągnąć efekt w kilkanaście minut zamiast kilku godzin. Konfiguracja taka będzie też skuteczna i mamy pewność, że ustawienia zostały dobrane prawidłowo. Skoro wzywanie kogoś na pomoc niesie z sobą tyle zalet, dlaczego więc uczyć się powinniśmy samodzielnej konfiguracji przynajmniej niektórych aspektów działania naszego komputera?

Po pierwsze, poleganie na innych rozleniwia. Sprawia, że nie jesteśmy chętni do samodzielnego zgłębiania zagadnienia. Tymczasem okazuje się, że nie trzeba być ekspertem, aby opanować wiele zagadnień związanych ze skonfigurowaniem komputera. Jedną z bardziej przydatnych rzeczy jest wiedza o tym, jak podzielić dysk na partycje. Jest to jedno z podstawowych zagadnień. Wiedza ta przydaje się w przypadku gdy zainstalować trzeba system na nowo lub jeżeli chcemy dokonać zmiany jednego systemu operacyjnego na inny. Aby się tego nauczyć, nie trzeba nawet kupować drogich specjalistycznych książek, gdyż Internet oferuje nam olbrzymia ilość łatwych do zrozumienia poradników, z których nawet osoba zupełnie nieznająca się na działaniu komputerów nauczy się, jak przygotować dysk przed instalacją systemu.

Podobnie jest z wieloma innymi zadaniami, które chociaż pozornie wyglądają na niezwykle skomplikowane, mogą zostać przeprowadzone samodzielnie. Zaletą nauki jest możliwość polegania na sobie, a także rozwój własnych umiejętności i wzrostu pewności siebie. Nie bez znaczenia są też oszczędności, które będą temu towarzyszyć, gdyż za każde wezwanie specjalisty musimy płacić, i to niemało. Warto więc opanować te umiejętności konfiguracji komputera, które jesteśmy w stanie wykonywać samodzielnie, a specjalistów powinno się wzywać do zadań znacznie przerastających nasze kompetencje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here