Kiedy warto zakupić oprogramowanie ERP

O systemach wspomagania procesami zarządzania ERP zapewne słyszeli wszyscy właściciele firm. Wielu z nich zastanawia się jednak, czy oprogramowanie ERP jest im na pewno potrzebne i czy warto je zakupić.

Oprogramowanie ERP – dla kogo?

Nie ma przepisów czy wskaźników na które można się powołać, aby autorytarnie stwierdzić, że właśnie nadszedł moment wprowadzenia systemu ERP w firmie. W znacznym stopniu decyzja taka jest determinowana wielkością przedsiębiorstwa – im więcej danych, tym trudniej jest je przetwarzać i nimi zarządzać. Jeśli choć raz zadamy sobie pytanie, czy aby na pewno mamy pełną kontrolę nad przebiegiem procesu produkcji lub czy właściwie zarządzamy magazynem, oszczędnie wykorzystujemy flotę, to właśnie jest ten moment, gdy warto rozważyć zakup oprogramowania ERP do firmy. I nie trzeba zastanawiać się nad terminami czy sposobami wdrożenia programu – implementację systemu należy rozpocząć niezwłocznie i choć na początku mogą być kłopoty czy opór załogi, to jednak z czasem na pewno docenimy wartość tego narzędzia.

Jakie oprogramowanie ERP jest najlepsze?

Systemy zarządzania ERP nie są nowym wynalazkiem. Ich źródeł dopatrzyć się można w systemach zarządzania zasobami materiałowymi, które tworzono i wdrażano ponad 50 lat temu. Dzisiaj nowoczesne programy ERP to zespoły modułów – aplikacji, które obejmują wszystkie obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa. Oczywiście nie ma przymusu instalowania i wdrażania programu bardzo rozbudowanego tam, gdzie zarządzanie obszarem jest proste, do zrobienia „na piechotę”.

Producenci oprogramowania ERP chętnie współpracują z przedsiębiorcami już na etapie planowania systemu. Takie indywidualne podejście do potrzeb firmy sprawia, że systemy ERP są szyta na miarę, mają wysoki stopień personalizacji i pełnego dostosowania do profilu przedsiębiorstwa.Tak więc ustalić należy zakres działania oprogramowania ERP i wskazać działy, które wsparcia wymagają. Następnie warto określić wskaźniki sukcesu i sprawdzić, czy ERP jest w stanie je zmierzyć. Na końcu trzeba przeliczyć środki na modernizację i wybrać oprogramowanie – producenta i dostawcę systemu.

Wdrażanie oprogramowania ERP

Kupując licencję na system ERP możemy samodzielnie zainstalować i wdrożyć program – o ile mamy odpowiednią wiedzę w zakresie IT, księgowości oraz z innych obszarów. Zdecydowanie lepiej jest kupić oprogramowanie wraz z usługą wdrożenia i serwisowania. W pakiecie powinny znaleźć się szkolenia dla zarządu firmy oraz stanowiskowe dla wszystkich końcowych odbiorców systemu oprogramowania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here