Jak szybko wyleczyć katar?

Katar jest głównym towarzystwem wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych. Wzmacniając układ odpornościowy, możemy wspomóc walkę z roznoszącym się katarem i przy okazji wyciszyć wirus panoszący się w naszym organizmie. Warto jednak zatroszczyć się o nasz nos. Odpowiednio nawilżane śluzówki wzmocnią się, a katar przestanie być dokuczliwy. Jak szybko wyleczyć katar?

Zadbaj o naczynia krwionośne
Występujący w nosie stan zapalny sprawia, że ściany naczyń krwionośnych naszych śluzówek stają się bardziej przepuszczalne. Skutkiem tego zjawiska jest wydostawanie się płynu z osocza krwi na zewnątrz, a to z kolei wywołuje wyciek z nosa – czyli katar. Aby uniknąć tego zjawiska, najlepsza okazuje się witamina C i preparat wapnia. Dzięki nim sprawimy, że nasze naczynia krwionośne zostaną uszczelnione.

Nos a jego higiena
Chusteczki jednorazowe mogą wspomóc oczyszczanie naszego nosa. Gdy zużyjemy chusteczkę i wyrzucimy ją, oprócz wydzieliny w koszu znajdą się także bakterie oraz wirusy pochodzące z górnych dróg oddechowych. Przy użyciu chusteczki z bawełny, po każdym oczyszczeniu nosa na chusteczce pozostają drobnoustroje. Giną one dopiero w momencie styczności z temperaturą wyższą niż 70 st. C. Musimy jednak pamiętać, aby czyszcząc nos nie dmuchać go zbyt mocno. Nie zaleca się także dmuchanie dwóch dziurek jednocześnie. Pozwoli to na uniknięcie infekcji naszych uszu. By prawidłowo oczyścić nos, należy przytrzymać tylko jedno skrzydełko palcem, a następnie dmuchnąć. Proces ten powtarzamy w przypadku drugiej dziurki. Jeżeli nos będzie sprawiać nam ból od notorycznego wycierania, powinniśmy posmarować skrzydełka maścią z dodatkiem witaminy A.

Krople do nosa
W przypadku dobrze dobranych kropel do nosa, ulga może nastąpić niezwykle szybko. Na katar pochodzenia alergicznego bądź wirusowego, niezbędne okażą się krople obkurczające naczynia krwionośne nosa. Katar spowodowany zapaleniem zatok najlepiej zakrapiać roztworem, który rozluźni wydzielinę, natomiast w sytuacji, gdy towarzyszy nam katar ropny, doskonałą bronią okażą się krople z dodatkiem antybiotyku. W przypadku stosowania kropel do nosa należy używać ich z umiarem. Jeśli katar jest nasilony, przez pierwsze 2 dni możemy zakraplać nasz nos częściej. Po upływie tego czasu powinniśmy stosować ich coraz rzadziej. Nadmierne używanie kropli do nosa, może doprowadzić do zaniku błony śluzowej.

Inhalacje olejkami eterycznymi
Doskonałą metodą na udrożnienie dróg oddechowych mogą okazać się olejki miętowe, tymiankowe bądź jałowcowe. Równie dobrze radzą sobie preparaty ziołowe na bazie alkoholu dostępne w aptece. O ile szybkość ich działania nie ulega wątpliwości, o tyle trwałość efektu jest słaba. Preparaty te odkażają nos miejscowo, lecz zbyt słabo, aby skutek ich działania pozostał na dłużej.

Woda morska – nawilżanie
Izotoniczny roztwór wody morskiej może okazać się naszym ostatnim ratunkiem. Jeśli śluzówki są wysuszone przez klimatyzację, ogrzewanie bądź pomieszczenia dla palących, preparat ten okaże się doskonałym rozwiązaniem. Woda morska oczyszcza nos z alergenów i innych zanieczyszczeń, pozostawiając po sobie warstwę substancji ochronnej. Warto dokonywać także wodnych inhalacji z dodatkiem soli morskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here