Jak obliczyć chorobowe?

Praca to nieodzowny element w życiu większości społeczeństwa. Dzięki niej prowadzimy uregulowany tryb życia, mamy obowiązki i wynagrodzenie za wykonaną pracę. Dzięki pracy możemy opłacić rachunki, wyjechać na wakacje, czy kupić sobie nowe buty. Możemy również spotykać się z ludźmi, realizować pasje i rozwijać swoje zainteresowania. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia codziennego bez pójścia do pracy. Właśnie tam czują się spełnieni, potrzebni, ważni. Mogą realizować się zawodowo i awansować.

Lecz przychodzi taki moment w naszym życiu, kiedy dopada nas przeziębienie, doznajemy urazu podczas wykonywania ulubionej aktywności fizycznej lub mieliśmy wypadek przy pracy. Powyższe sytuacje uniemożliwiają chodzenie do pracy i wypełnianie obowiązków zawodowych. Co w tym przypadku należy zrobić?
W takim przypadku lekarz POZ lub lekarz specjalista wystawia nam zwolnienie lekarskie, które pozwala na czasową rekonwalescencję w zaciszu domowym.

Jakie wynagrodzenie obowiązuje na chorobowym? Jak obliczyć chorobowe?
W trakcie zwolnienia chorobowego pracownik otrzymuje 70%, 80% lub 100% podstawy wynagrodzenia.
Pracownik otrzymuje 100% wynagrodzenia:
– jeśli doznał wypadku przy pracy lub w drodze do/z pracy,
– w przypadku choroby w ciąży,
– jeśli pracownik bierze zwolnienie, na badania lekarskie w związku z kandydowaniem na dawce komórek, tkanek lub narządów.

80% wynagrodzenia otrzymuje się, podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim spowodowanym chorobą lub urazem.

70% przysługuje podczas pobytu w szpitalu.

Kto wypłaca wynagrodzenie chorobowe?
Pierwsze 33 dni choroby w ciągu roku pokrywa pracodawca. W przypadku pracowników powyżej 50 roku życia okres ten skraca się do pierwszych 14 dni.
Po upływie wymienionego czasu, pracownik ma prawo przejść na zasiłek chorobowy, który wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego mamy 2 dni na powiadomienie pracodawcy o naszej nieobecności w pracy i 7 dni na dostarczenie zwolnienia do zakładu pracy, jeśli zostało wydane w formie papierowej. W dzisiejszych czasach coraz więcej lekarzy praktykuje elektroniczne zwolnienia lekarskie, które dostarczane są drogą internetową, bezpośrednio do pracodawcy. Mimo obowiązujących przedziałów czasowych, należy jak najszybciej poinformować pracodawcę o swojej nieobecności w pracy. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych nieporozumień, a pracodawca spokojnie zdąży zorganizować czasowe zastępstwo na naszym stanowisku pracy lub przekazać nasze obowiązki innemu pracownikowi.

W życiu są różne sytuacje. Te złe, są najczęściej kompletnie niespodziewane. W takich chwilach należy chłodno podejść do zaistniałej sytuacji i pomyśleć o sobie. Nikt nie lubi nieplanowanie opuszczać pracę, lecz jeśli potrzebujemy czasu na odpoczynek, na spokojne zdrowienie, to zaakceptujmy to. Umożliwi nam to właśnie zwolnienie lekarskie, które jest konieczne, byśmy mogli odzyskać zdrowie i wrócić w pełni sił do pracy. Oczywiście należy liczyć się z mniejszym wynagrodzeniem w tym czasie, ale pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze i należy o niego dbać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here