Halloween - świętować czy uciekać?

Halloween wywodzi się z amerykańskiej tradycji, jednak ostatnimi laty jest coraz bardziej widoczne w Polsce. Jedni uważają, że to kolejna okazja do fajnej zabawy, inni znów twierdzą, że obchodzenie tego święta jest zaniedbaniem naszych, słowiańskich tradycji. Czy warto obchodzić Halloween, a jeśli tak, to w jaki sposób to robić?

Święto to obchodzone jest w nocy z 31 października na 1 listopada. Tej właśnie nocy Celtowie żegnali lato i witali zimę. Wierzono, że właśnie w ten wieczór granica między światem żywych i umarłych zaciera się. Dzięki temu możliwe jest wywołanie zmarłych i skontaktowanie się z nimi. Brak granicy nie wiąże się jednak jedynie z dobrymi mocami. W tę właśnie noc niezwykle łatwo do domostwa mogły przypałętać się demony. Podejrzewa się, że tego dotyczy geneza przebierania się. Dziwne i straszne maski zakładane przez ludzi miały za zadanie odstraszyć złe moce. Pierwotnie Halloween obchodzone było wyłącznie w Irlandii, z czasem jednak przeniosło się do Stanów Zjednoczonych.

To właśnie Amerykanie z dawnej tradycji uczynili komercyjne święto. Obecnie jest ono jednym z bardziej popularnych w tym kraju, stawianym w jednym szeregu z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Szacuje się, że za oceanem każdego roku wydaje się około 6 miliardów dolarów na przebrania i dekoracje! Po tej kwocie widać, że święto to jest traktowane w Stanach śmiertelnie poważnie.

Jak zaznaczono wyżej, jednym z ważniejszych elementów tradycji jest przebieranie się w straszne kostiumy. A skąd wziął się zwyczaj zbierania słodyczy? Halloween było niegdyś nie tylko okazją do świętowania, a i do dorobienia przez biedne osoby. Proponowani oni bogatym modły za duszę w zamian za chleb. Z czasem ten zwyczaj przejęły dzieci, które do dziś chodzą od domu do domu w przebraniach i proszą o cukierki.

Co można robić w Halloween? Jest wiele zabaw, które będą idealne na tego typu okazję. Jeśli jednak chcemy, aby było nieco poważniej, możemy skontaktować się z zaświatami. Jak wywołać ducha? Jednym z popularniejszych sposobów jest uczynienie tego za pomocą tabliczki Ouija. Oprócz tego gadżetu, warto mieć ze sobą znajomych i mocne nerwy. Nie polecamy jednak tej zabawy – dużo mniej ryzykowna będzie tradycyjna impreza ze śmiesznymi dekoracjami i upiornymi przekąskami.

Z racji tego, że Halloween jest coraz bardziej popularne w Polsce, dziś bez problemu możemy kupić dekoracje na tę okazję w praktycznie każdym sklepie. Jeśli chcemy zaoszczędzić na tego typu akcesoriach, najlepiej do ozdoby wykorzystać dynię, której wnętrze możemy przerobić na smakowite dania, jak na przykład zupa krem. Co jeszcze możemy podać do jedzenia? W internecie z pewnością znajdziemy mnóstwo receptur na smakowite przekąski, które swoim kształtem będą przypominały pająki, duchy czy też odcięte części ciała. Sami również możemy pokombinować i stworzyć coś unikatowego. Z pewnością będzie to okazja do doskonałej zabawy!

Czy obchodzić Halloween? To zależy tylko od was. Jeśli zdecydujecie się urządzenie imprezy z tej okazji, życzymy udanej zabawy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here