Czemu współczesne nastolatki nie chcą czytać książek?

Czytelnictwo w naszym kraju przeżywa spory kryzys. Jest to związane z rozwojem Internetu. Młodzi ludzie trochę z lenistwa, trochę z wygody wolą zamiast czytania lektur ich adaptację filmowe. Twierdzą, że oglądając film, mniej się nudzą, bo tam są żywe postacie, a nie setki zapisanych stron, które trzeba stopniowo przewertować. Panuje osąd, że książki są dobre dla kujonów. Nastolatki, które nimi nie są, mają ciekawsze rzeczy do roboty. No bo nikt nie zrobi za nich nowego selfie lub nie zaktualizuje profilu na Facebooku. Wirtualne życie tak ich pochłonęło, iż takie czynności jak czytanie w ogóle ich nie interesuje. Po co ślęczeć nad lekturą, skoro można ściągnąć z netu jej opracowanie. Czasem jest ono dłuższe niż sama książka.

Co jeszcze ciekawego porabiają nastolatki, że nie mają czasu czytać książek? Dziewczyny całymi dniami chodzą po galeriach handlowych w poszukiwaniu modnych fatałaszków. Dla nich słowo wyprzedaż to niczym święte słowo. Czekają na nią z utęsknieniem. Dla kilku ładnych rzeczy są w stanie pozabijać się nawzajem. Na wyprzedaży panuje jedna święta zasada kto pierwszy, ten lepszy. Takie buszowanie po sklepach przypomina walkę dzikich zwierząt o upolowaną zdobycz. Najsilniejszy osobnik zabiera wszystko to, co najlepsze, słabsze okazy muszą obejść się smakiem i odejść z niczym. Dziewczyny sporo czasu spędzają także przed lustrem, robiąc idealny makijaż. Uważają, że mając tonę pudru na twarzy i pomalowane oczy, wyglądają na bardziej dorosłe.

Chłopcy natomiast wolą grać w piłkę na boisku niż siedzieć przy biurku z książką w ręku. Football wypełnia niemal cały ich czas. Kopanie piłki jest dla nich jak religia, a szkoła to jedynie przykry obowiązek, który muszą wypełnić, by rodzice się nie czepiali. Inną pasją są motory i kłady. Młodzi chłopcy jeżdżą na nich nieustannie, bo lubią czuć dreszczyk adrenaliny. Szybkość plus możliwość kierowania motorem to dla nich świetna rozrywka, Mogą jej poświęcić mnóstwo czasu, bo fajnie jest pojechać samemu gdzieś za miasto. Chłopcy mogą także godzinami grać na komputerze, bo nowe gry interaktywne tego wymagają. By osiągnąć poziom mistrzowski, trzeba przejść mnóstwo poziomów, a to się samo nie zrobi. Ta z pozoru niewinna zabawa, odbija się na wynikach w nauce. Nastolatek, który ślęczy przed ekranem laptopa, nie ma siły ani ochoty zabrać się za naukę. Robi to jedynie, gdy rodzice mu każą.

Oprócz rozwydrzonych nastolatków istnieją też takie, dla których czytanie książek to świetna przygoda. Dzięki książkom poznają bardzo ciekawe miejsca i poznają nietuzinkowe osoby. Młodzi intelektualiści są tak zafascynowani rzeczami, o których przeczytali, że zakładają internetowe fora dyskusyjne. Można natknąć się tam na wpisy typu, jakie książki polecacie lub co warto dziś obejrzeć. Pasjonaci literatury wymieniają się opiniami na temat ostatnio przeczytanych pozycji, co w końcu doprowadza do ożywionej dyskusji. Internauci kłócą się o to, która książka była lepsza, lub wręcz odwrotnie, która z nich jest bardziej beznadziejna i czemu nie warto jej czytać. Jak widać, można się sprzeczać nawet o literaturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here